Jak sobie radzić w ciąży z bólami pleców- mam tu na myśli bóle pośladków, pachwiny, biodra–> jak sobie radzą kobiety z tymi bólami?
Ból kręgosłupa w ciąży
Ciąża jest jednym z najpiękniejszych okresów w życiu każdej kobiety. Jest oczekiwaniem na przyjście nowego życia. Często oczekiwanie to jest niestety usłane licznymi „nieprzyjemnymi” sytuacjami, takimi jak: uczucie mdłości, biegunki, zmęczone i opuchnięte nogi, bóle dolnego odcinka kręgosłupa. Owszem, bóle kręgosłupa często doskwierają kobietom, ale dzięki zastosowaniu odpowiednich technik rehabilitacyjnych możemy je zdecydowanie zmniejszyć, a niekiedy zupełnie zniwelować! Główną przyczyną dolegliwości odcinka lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa jest przesunięcie środka ciężkości ciała, które bez wyjątków towarzyszy ciąży. Ból rozchodzący się na boki wcale nie musi promieniować od kręgosłupa. Może on być wynikiem manifestacji „zmęczonych” więzadeł miednicy. W konsekwencji, tak podrażniony układ, będzie dawał dolegliwości bólowe, z promieniowaniem do pachwin, pośladka/ów, a nawet do stopy/stóp. Dodatkowo, zmiany hormonalne zachodzące u przyszłych mam, powodują rozluźnienie układu więzadłowego, co prowadzi do „destabilizacji biomechanicznej” przede wszystkim miednicy.
Ból biodra w ciąży
Ból biodra w ciąży to problem bardzo wielu kobiet będących w trzecim trymestrze ciąży. Nasilenie bólu biodra jest różne: od nieprzyjemnego uczucia dyskomfortu po ból, który nie pozwala zasnąć w nocy lub chodzić. U niektórych kobiet ból rozpoczyna się już w drugim trymestrze, a u innych dopiero pod koniec ciąży. U większości kobiet uskarżających się na ból biodra w ciąży, ból nasila się, kiedy kładą się spać. Można poeksperymentować z ułożeniem poduszek tak, by było wygodnie. Dobrym pomysłem wydaje się kupienie poduszki dla kobiet w ciąży, jeśli to nie pomoże. Taka poduszka wspiera całe ciało i jest specjalnie wyprofilowana i dopasowana do ciała kobiety w ciąży. Nadaje się także dla kobiet po porodzie. Kolejną ważną rzeczą jest pozycja podczas snu. Nie należy krzyżować nóg w czasie snu, bo rano ból się nasili. Lepiej jest włożyć między kolana i brzuch poduszki, także podczas odpoczynku i drzemki.
Odpoczywanie i robienie sobie przerw jest jak najbardziej wskazane w ciągu dnia. Ostatnie tygodnie ciąży są dla kobiety obciążające. Nie można się dodatkowo przeciążać.
Ból bioder w ciąży pogorszy się, jeśli kobieta będzie spędzała cały dzień na nogach. Oprócz tego bardzo ważny jest wybór obuwia. Wysokie obcasy lepiej zostawić sobie na czas po porodzie.
Także umiarkowana aktywność fizyczna jest wskazana, a szczególnie pływanie czy aqua aerobic dla kobiet w ciąży. W wodzie zmniejsza się obciążenie stawów, które normalnie muszą dźwigać ciało i sprzeciwiać się grawitacji. Dzięki wodnej aktywności fizycznej można poczuć dużą ulgę, zarówno jeśli chodzi o różne bóle pojawiające się w czasie ciąży, jak i nastrój. Inną formą aktywności fizycznej zalecaną w ciąży jest joga lub pilates, dostosowane do możliwości kobiet w ciąży. Delikatne rozciąganie poprawi kondycję stawów i mięśni.
Jeszcze innym sposobem na ból biodra w ciąży jest profesjonalny masaż dla kobiet w ciąży. Taki relaksujący i skierowany w ból masaż zniweluje go i poprawi samopoczucie. Należy pamiętać, aby wybrać doświadczonego masażystę. A podczas masażu zawsze informować o każdym poczuciu dyskomfortu.
Ból w pachwinie w ciąży
Ból brzucha może być odczuwany w każdym etapie ciąży, jednak nigdy nie powinien być lekceważony. Może on być objawem dolegliwości niosących ryzyko poronienia lub przedwczesnego porodu. Niekiedy niezbędna okaże się interwencja lekarza, jednak w wielu przypadkach z bólem brzucha kobieta poradzi sobie sama. Podczas ciąży w ciele przyszłej mamy zachodzą dość gwałtowne zmiany, które powodują specyficzne dolegliwości. Wzmożona produkcja hormonów prowadzi do zwiększonego transportu krwi w kierunku narządów rodnych, a organy te stają się bardzo wrażliwe i obrzmiałe. Dodatkowo, pojawić się może uczucie pełności i nieznaczny ból podbrzusza podobny do tego, którego kobieta doświadcza przed miesiączką. Charakterystyczne dla tego stanu jest również uczucie ciągnięcia, spowodowane przez macicę, która rozciąga podtrzymujące ją więzadła. Niepokojące bóle pachwin –nagłe bóle, szczególnie te umiejscowione w jednym miejscu, po których ruchy dziecka stają się gwałtowne lub w ogóle zanikają, mogą być niepokojące. Najlepiej zgłosić się wtedy do lekarza. Tym bardziej, jeśli taki ból połączony jest z krwawieniem lub plamieniem. Jeśli dodać jeszcze rwący ból w pachwinach, może to oznaczać przedwczesne odklejenie się łożyska, przedwczesny poród lub wręcz poronienie. Ważne jest, aby kobieta umiała rozróżnić rodzaje skurczów w okolicach pachwin. Pierwszy typ charakteryzuje niewielkie natężenie, ale duża częstotliwość. Nie są one bardzo niebezpieczne, jednak warto konsultować każdy ból z lekarzem. Inny ból pachwinowy to skurcze przepowiadające. Mają nieregularny charakter (1 lub 2 skurcze w przeciągu 10 minut) i pojawiają się w ostatnich tygodniach ciąży, a częstotliwość ich występowania jest tym większa, im bliżej do porodu. U kobiet spodziewających się pierwszego dziecka, skurcze tego typu mają na celu skierowanie główki malucha do kanału rodnego. Bardzo niepokojące objawy, którymi należy od razu się zainteresować, to skurcze macicy, bóle w okolicach krzyża oraz bóle miednicy, promieniujące na pachwiny.
Autor: Położna Wioletta Sułkowska HEGET nauka rodzenia.
Mamy o bólach w ciąży:
Emilia: ja miałam straszliwy ból biodra w ciąży, poszłam z wizytą do dobrego fizjoterapeuty, który wybadał co jest powodem bólu, pokazał mężowi, które mięśnie jak należy stymulować i mąż raz dziennie wykonywał „zabieg” przez kilka minut. Po maksymalnie miesiącu ból przeszedł bezpowrotnie! Polecam fizjoterapeutów- czynią cuda!
Agnieszka: Ja miałam straszliwe bóle krzyża i miednicy łooo matko…Ból krzyża został do teraz, ale już nie tak intensywny.. szczerze nic nie pomagało, troszkę masaże..Promieniowało do brzuch,a raz trafiłam na pogotowie i borykałam się z tym od 15 tyg ciąży.. Parę osób stwierdziło, że to dlatego, iż jestem szczupła i miednica się rozszerzała. Wspominam to nie milo nadal.
Alicja: Ja to jak mam takie bóle to staram się masować chociaż na długo to nie pomaga, następnie leje do wanny wodę, ale też nie za gorącą i leżę w niej, też staram się rozchodzić jak coś mnie boli bo wiadomo, jak się leży to ból może narastać, ale niekoniecznie.
Gosia: Zawsze byłam wytrzymała na ból, lecz w ciąży było ciężko. Już nie pracowałam więc starałam się dużo odpoczywać i dbać o siebie. Kiedy nadchodziły bóle to ciepła kąpiel była pomocna. Napomnę też o masażach, które na zmianę z mężem wykonywaliśmy. Niestety te niektóre bóle nie dają o sobie zapomnieć. Kiedy nadchodzą dni miesiączki czuje bolesne skurcze w pachwinach, ale i ból kręgosłupa- okropne uczucie. Jak sie ratuje? Otóż czasem wezmę coś przeciw bólowego, a czasem po prostu krótka drzemka mi pomaga.
Daria: Joga i ciepły strumień wody na bolące części ciała!
Polecam mojego fizjo z Poznania 🙂 Ból o wiele mniejszy, a już myślałam że nie ma na to rady. http://www.rehadiag.pl – warto zadzwonić i przegadać temat. Jeśli jesteście w trymestrze gdzie nie ma ryzyka powinno się korzystać z metod naturalnych.