Dbam o rozwój DZIECKO Zdrowie dziecka

Karmisz dziecko mlekiem następnym? Dowiedz się, czym jest 5 HMO Complex.

Pierwszy na świecie pełnowartościowy posiłek dla niemowląt, które nie mogą być karmione piersią, Nestlé stworzyło już 155 lat temu. Od tego czasu stale wdraża w swoich produktach przełomowe innowacje. Właśnie jesteśmy tego świadkiem po raz kolejny – w mleku następnym NAN OPTIPRO Plus 2 HMO pojawił się 5 HMO Complex, czyli kompleks aż 5 oligosacharydów o strukturze identycznej, jak te występujące w mleku kobiecym^. Teraz receptura produktu jeszcze mocniej opiera się na zaawansowanych badaniach pokarmu naturalnego.

Nauka w trosce o przyszłość dzieci

Karmienie piersią jest najlepszym sposobem żywienia niemowląt. Jeśli dziecko nie może otrzymywać mleka mamy, potrzebuje innego pokarmu, który zaspokoi jego potrzeby żywieniowe. Jeszcze na początku XIX wieku niemowlęta, które nie były karmione naturalnie, otrzymywały standardowe mleko zwierzęce, najczęściej krowie. Przełom nastąpił dopiero w 1867 roku, kiedy Henri Nestlé stworzył dla nich pokarm bardziej odpowiedni, bazujący na mleku krowim, jednak poddany przemyślanym modyfikacjom opartym na wiedzy naukowej. To był początek innowacji, które od 155 lat Nestlé wprowadza w żywieniu najmłodszych.

Już od ponad 65 lat naukowcy związani z Nestlé prowadzą zaawansowane badania mleka kobiecego. Dzięki nim w mleku następnym NAN OPTIPRO Plus 2 HMO właśnie pojawia się 5 HMO Complex – unikatowe połączenie aż 5 oligosacharydów wyróżniających się strukturą identyczną, jak te obecne w mleku kobiecym^ i wzajemnymi proporcjami opartymi na stosunku HMO w pokarmie naturalnym.

Najnowsza innowacja w mlekach następnych Nestlé NAN 2

Receptury NAN 2 powstają przy wsparciu rozbudowanego działu badań i rozwoju, który tworzy ponad 4100 specjalistów z 23 lokalizacji na całym świecie. Dzięki ich pracy mleko następne NAN OPTIPRO Plus 2 HMO składa się teraz z jeszcze większej ilości składników o strukturze w pełni odpowiadającej budowie naturalnych składników mleka kobiecego^. Jednocześnie produkt w 100% zachowuje swoje dotychczasowe właściwości .

Co warto wiedzieć o oligosacharydach w NAN OPTIPRO Plus 2 HMO?

Aktualnie NAN OPTIPRO Plus 2 HMO to mleko następne z największą liczbą oligosacharydów o strukturze identycznej, jak te występujące w mleku kobiecym^. Jest ich aż 5: 2’-FL, DFL, LNT,
3’-SL i 6’-SL. Liczy się jednak nie tylko ilość, ale też jakość. Poszczególne składniki 5 HMO Complex nie zostały więc wybrane przypadkowo – reprezentują aż 44% wszystkich głównych HMO obecnych
w pokarmie naturalnym i są przedstawicielami każdej z 3 rodzin oligosacharydów wykrytych w mleku mamy. Dodane zostały w ilościach analogicznych, jak w pokarmie kobiecym. Oligosacharydy są obecne także w innych formułach odżywczych, jednak czasem są to te warianty, które naturalnie nie występują w mleku mamy lub występują w nim jedynie w śladowych ilościach.

To nie przypadek, że oligosacharydy mleka kobiecego (HMO) to trzeci pod względem ilości składnik stały mleka matki. – mówi Ewelina Ankiel, odpowiedzialna za produkty NAN 2 w Nestlé Polska. – Jesteśmy dumni, że jako pierwsi odtworzyliśmy najliczniejszy oligosacharyd występujący w mleku kobiecym^ i już 6 lat temu dodaliśmy go, jako pierwsi, do mleka następnego. Nie zatrzymujemy się na tym – chcemy naszą recepturę jeszcze bardziej zbliżyć do mleka mamy, dlatego teraz podnosimy poprzeczkę i do NAN OPTIPRO Plus 2 HMO dodaliśmy nie 1 oligosacharyd, jak dotychczas, a 5 HMO Complex, czyli unikalną kompozycję aż 5 zróżnicowanych oligosacharydów, reprezentujących wszystkie rodziny oligosacharydów występujących naturalnie w mleku kobiecym^.

Unikalna kompozycja mleka następnego NAN OPTIPRO Plus 2 HMO

To nie pojedynczy składnik tworzy zaawansowaną recepturę mleka następnego, ale odpowiednie połączenie wielu składników, których potrzebuje niemowlę. NAN OPTIPRO Plus 2 HMO to więc nie tylko 5 HMO Complex, ale cała unikalna kompozycja elementów o różnorodnych funkcjach.

 • Zaawansowana technologia białka – OPTIPRO, która pozwoliła stworzyć składnik
  o budowie inspirowanej białkiem mleka kobiecego.
 • Kultury bakterii L.reuteri, takie jak w pokarmie naturalnym^.
 • Cynk*, żelazo* i witamina D*, czyli immunoskładniki ważne dla prawidłowego funkcjonowania układu odpornościowego dziecka.
 • Kwas dokozaheksaenowy (w skrócie DHA)*, czyli niezbędny nienasycony kwas tłuszczowy z rodziny omega-3, który wspomaga rozwój wzroku i mózgu maluszka**.

Ważna informacja.

Gdy maluszek przyjdzie na świat, najlepszym dla niego sposobem żywienia jest karmienie piersią. Mleko mamy zapewnia zbilansowaną dietę i chroni przed chorobami. W pełni popieramy zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia dotyczące wyłącznego karmienia piersią przez pierwsze sześć miesięcy życia dziecka. Po tym okresie należy rozpocząć wprowadzanie żywności uzupełniającej o odpowiedniej wartości odżywczej przy jednoczesnej kontynuacji karmienia piersią do ukończenia przez dziecko 2 lat. Zdajemy sobie też sprawę z tego, że nie zawsze rodzice mogą karmić swoje dziecko mlekiem mamy. Zachęcamy do skonsultowania sposobu żywienia dziecka ze specjalistą ochrony zdrowia. Jeśli zdecydowaliście, że Wasze dziecko nie będzie karmione piersią, powinniście pamiętać, że ta decyzja jest trudna do odwrócenia – rozpoczęcie częściowego dokarmiania butelką spowoduje zmniejszenie ilości wytwarzanego mleka. Rezygnacja z karmienia piersią niesie ze sobą konsekwencje socjalne i finansowe, które należy wziąć pod uwagę. Jeśli zdecydowaliście, że maluszek będzie karmiony piersią, przypominamy, że prawidłowe zbilansowanie jadłospisu mamy jest bardzo istotne. Jej zdrowa dieta w czasie ciąży i po porodzie pomaga gromadzić składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego przebiegu ciąży, przygotowuje do okresu laktacji i pomaga ją utrzymać. Dzieci rozwijają się w różnym tempie, dlatego czas wprowadzenia posiłków uzupełniających należy skonsultować z lekarzem lub położną. Aby uniknąć ryzyka dla zdrowia ważne jest, by żywność dla dziecka przygotowywać, stosować i przechowywać zawsze zgodnie z informacją na opakowaniu.

* Zawartość zgodnie z przepisami prawa, ** Przy dziennym spożyciu 100 mg DHA w jednej lub większej liczbie porcji, ^ Składniki produktu nie pochodzą z mleka kobiecego

O Nestlé Polska S.A.

Nestlé Polska S.A. to, należący do grona liderów, producent m.in. produktów dla niemowląt i małych dzieci. W portfolio firmy znajdują się produkty dla najmłodszych takich marek jak: NAN 2, LITTLE STEPS 2, GERBER, GERBER Organic, BOBO FRUT, NESTLÉ Kaszki, NESTLÉ SINLAC, NANCARE oraz NANCARE MAMA. Naszym celem jest nie tylko wspomagać rodziców w trosce o żywienie i zdrowie ich dzieci, ale także edukować w zakresie prawidłowego bilansowania diety maluszków oraz jej znaczenia dla ich prawidłowego rozwoju i wzrostu.

Możesz również polubić…

1 komentarz

 1. Monika F says:

  U nas niestety wszystkie 3 córki karmiłam krótko bo średnio 7 miesięcy, mleka robiło się coraz mniej,zaczęłam dokarmiać i potem zanikło. Ale…cieszę się że chodź tyle miałam tą możliwość.
  Tego mleka nie znam ,teraz jest ogrom tych różnych mleka na rynku.Bardzo dobry ma skład.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *