Dbam o rozwój DZIECKO

Jak dbać o rozwój 3-latka?

Trzeci rok życia to czas pełen wyzwań zarówno dla maluchów, jak i ich opiekunów ze względu na to, że dzieci zazwyczaj wtedy idą do przedszkola, w związku z czym muszą nabyć wiele cennych nowych umiejętności. W tym okresie maluchy rozwijają się bardzo szybko, zarówno pod względem emocjonalnym, jak i fizycznym. Wraz z zakończeniem okresu wczesnego dzieciństwa, w wieku trzech lat dziecko nabywa umiejętności motoryczne, komunikacyjne i umie już porozumiewać się z otaczającymi go osobami, jednak wciąż intensywnie poznaje otaczający go świat. Dlatego rolą rodziców i opiekunów jest wspieranie rozwoju 3-latka. W jaki sposób możemy dbać o ten aspekt? Podpowiadamy.

Jak przebiega rozwój trzylatka?

Żeby móc właściwie dopasować techniki sprzyjające rozwojowi trzyletniego dziecka, warto najpierw dowiedzieć się, jak przebiega skok rozwojowy w tym wieku. Otóż rozwój trzylatka dotyczy zarówno sfery motorycznej, jak i emocjonalnej, a także poznawczej. W tym wieku ważnym aspektem jest także rozwój społeczny. W zakresie rozwoju motorycznego maluchy w wieku 3 lat zaczynają płynniej biegać, potrafią już skakać na obie nogi i wykazują większą zręczność w manipulowaniu przedmiotami. Dlatego wykazują one już znaczną poprawę kondycji i sprawności fizycznej. Żeby jednak ich rozwój w zakresie motorycznym przebiegał prawidłowo, warto wykorzystać w tym celu odpowiednie zabawki dla 3 latka, a także umożliwić dziecku naukę poprzez zabawę i wyznaczać mu coraz bardziej złożone zadania, takie jak na przykład układanie puzzli, konstruowanie budowli z klocków czy też rysowanie obrazków zawierających podstawowe detale.

W zakresie rozwoju emocjonalnego trzylatki można określić jako dużo spokojniejsze niż burzliwe dwulatki. Maluchy te zaczynają już rozumieć  i wyrażać swoje emocje, choć wciąż bardzo często nie potrafią ich właściwie kontrolować. Stają się coraz bardziej świadome własnego ja i chcą być niezależne. To z kolei nierzadko prowadzi do wybuchów frustracji czy złości, jeżeli ograniczymy ich autonomię. Trzylatki nadal są bardzo ciekawe świata i chcą go zrozumieć, dlatego mogą zadawać wiele pytań dotyczących otaczającej ich rzeczywistości.

Jak wspierać rozwój trzylatka?

Rodzice i opiekunowie mogą w różny sposób wspierać rozwój trzylatka. Przede wszystkim powinni uczyć go samodzielności. Dlatego warto pozwolić dziecku wykonywać proste czynności samodzielnie. Możemy na przykład przygotować mu ubranie, ale pozwolić mu samemu się ubrać, czy pozwolić mu na to, by samo umyło swoje zęby. Warto również regularnie odwiedzać z maluchem plac zabaw, gdzie może on rozwijać swoje umiejętności motoryczne, takie jak bieganie, huśtanie czy wspinanie się. Dodatkowo zabawy ruchowe z rówieśnikami, wspierają jego rozwój społeczny.

Wspierać rozwój 3-latka możemy również, kupując mu odpowiednie zabawki. Ze względu na to, że maluchy uczą się poprzez zabawę, warto stawiać na zabawki edukacyjne, dzięki którym jednocześnie dziecko będzie mogło się bawić, edukować i rozwijać. Obecnie na rynku możemy znaleźć wiele różnych zabawek edukacyjnych, dzięki którym dziecko wspiera swoje umiejętności motoryczne i poznaje świat.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *