LifeStyle

Leczenie biegunki u niemowląt

Biegunkę rozpoznajemy, gdy dziecko karmione sztucznie oddaje powyżej 3 wodnistych stolców na dobę lub niezależnie od ilości, kiedy stolec zawiera śluz, krew bądź ropę. Definicja ta nie obejmuje niemowląt karmionych wyłącznie piersią. W takiej sytuacji rozpoznanie stawiamy na podstawie obserwowanej przez opiekunów znacznie większej niż zwykle ilości oddawanych stolców lub kiedy zmieni się ich charakter.

Przyczyny biegunek

Najczęstszą przyczyną biegunek u dzieci jest zakażenie wirusowe. Możemy je podejrzewać w szczególności, jeśli biegunce towarzyszą wymioty oraz gorączka, a podobne objawy wystąpiły u osób z bliskiego otoczenia dziecka. Dużo rzadziej przyczyną biegunek są infekcje bakteryjne lub zarażenie pierwotniakami czy pasożytami.

Leczenie biegunki

Wbrew powszechnemu myśleniu w trakcie biegunki nie należy zmieniać dotychczasowego żywienia ani stosować głodówek. Może być to przyczyną osłabienia, spowolnienia regeneracji nabłonka jelit i potęguje odwodnienie. Należy przede wszystkim zadbać o to, aby dziecko przyjmowało zwiększoną ilość płynów, tak by uzupełnić braki utraconej wraz z biegunką wody. U większości dzieci biegunka ma etiologię wirusową i nie wymaga pogłębiania diagnostyki ani badania stolca, ponieważ nie wpływa to na przebieg leczenia. Wskazaniem do przeprowadzenia badań jest biegunka krwista lub ciężki przebieg choroby.

Do nawadniania należy stosować zwykłą wodę lub dostępne w aptekach płyny nawadniające. Nie należy podawać płynów z wysoką zawartością cukrów, np. soków czy coca-coli. Po każdym oddaniu stolca dziecko poniżej 2. roku życia powinno przyjąć ½ szklanki płynu, a dziecko powyżej 2. roku życia 1 szklankę. Takie same zasady tyczą się dziecka, u którego oprócz biegunki występują także wymioty. Jeśli nie ma potwierdzonego zakażenia bakteryjnego, nie należy stosować antybiotyków. Występujące w trakcie biegunki odwodnienie może mieć ciężkie dla zdrowia powikłania. Dlatego jeśli zaobserwujesz u swojego dziecka objawy takie jak: suchy język i błony śluzowe, zapadnięte gałki oczne, rzadkie oddawanie moczu czy zaburzenia świadomości, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.

Ząbkowanie jako przyczyna biegunki

Jeśli u niemowlęcia wystąpi biegunka, często uważa się, że przyczyną jest ząbkowanie. Nie ma jednak naukowego dowodu, że ząbkowanie może być przyczyną występowania dolegliwości żołądkowo-jelitowych. Najczęściej jest to korelacja infekcji wirusowej przewodu pokarmowego oraz ząbkowania. Jednak jeżeli u dziecka dochodzi do wyrzynania się kilku zębów naraz, ból oraz reakcja zapalna wokół tkanek zęba mogą się bardzo nasilić i wpływać na przyspieszenie perystaltyki, powodując łagodną biegunkę. Warto łagodzić ból dziecka towarzyszący ząbkowaniu i sięgnąć po gotowe preparaty na bolesne ząbkowanie, np.: Anaftin Baby Żel na ząbkowanie. To bioadhezyjny żel, który pokrywa dziąsła, tworząc warstwę chroniącą przed bólem. Jego naturalne składniki pomagają zmniejszyć ból i zaczerwienienie zmienionych miejsc, zaś specjalny aplikator wyposażony w silikonowe wypustki masuje dziąsła, zmniejszając dyskomfort i objawy związane z ząbkowaniem. Produkt można stosować tak często, jak to jest potrzebne.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *