żółtaczka u dziecka
Zdrowie dziecka

Moje dziecko ma żółtaczkę – fototerapia w zaciszu domowym, TAK! To jest możliwe!

heget  to JEDYNE miejsce w Poznaniu, gdzie możecie od dzisiaj wypożyczyć lampę do domowego naświetlania noworodka. Myślę, że po przeczytaniu poniższych informacji o korzyściach jakie niesie za sobą fototerapia noworodka, która odbywa się w warunkach domowych nie muszę Was przekonywać. Poniżej załączam film instruktażowy – obejrzyjcie, a po szczegóły odsyłam Was do biura Heget nauka rodzenia pod numerem telefonu 795-88-44-22, gdzie zostaną Wam udzielone wszelkie informacje. Serdecznie zapraszamy!

FILM INSTRUKTAŻOWY

żółtaczka u dzieckaNa pewno wiecie, że zażółcenie skóry występuje u większości noworodków. Wśród nich większość przypadków zdarza się u tzw. wcześniaków, bo aż u 80%. U dzieci urodzonych w terminie żółtaczka występuje z częstotliwością o 20% mniejszą. Nie należy wpadać w panikę, gdyż nawet pediatrzy nie nazywają żółtaczki noworodków chorobą. Jest to naturalny odruch w tzw. procesie przejściowym, w którym wątroba jest niedojrzała. Powodem tego jest nadmierna ilość czerwonych krwinek, w porównaniu z organizmem dojrzałym.

Najskuteczniejszym sposobem zwalczania żółtaczki jest fototerapia, czyli naświetlanie malucha niebieskimi lub białymi promieniami światła. Światło sprawia, że bilirubina przemienia się w fotoizomer, a ten jest łatwo wydalany z organizmu. W bardzo rzadkich przypadkach fototerapia nie przynosi efektu, wtedy trzeba zastosować transfuzje krwi. Na szczęście większość przypadków żółtaczki leczy się poprzez zastosowanie fototerapii.

Co to jest fototerapia? Na czym ona polega? Kiedy ją stosujemy? I czemu ona ma służyć? To są pytania, które zadaje sobie każda mama kiedy usłyszy od lekarza, że jej dziecko ma być poddane fototerapii.

Wskazaniem do fototerapii jest podwyższony poziom bilirubiny w surowicy krwi noworodka czyli żółtaczka. Fototerapia polega na naświetlaniu noworodka światłem niebieskim, które przyspiesza rozkład bilirubiny i usunięcie jej z organizmu dziecka.

Dobrze. Wiemy już co?, po co?, jak?, i kiedy? Ale to nie koniec, bo przecież od razu nasuwają się następne pytania:

  • Ile czasu dzidziuś spędzi na fototerapii?
  • Przez ile dni będzie musiał być naświetlany?
  • Czy będzie przy mamie?
  • Czy może być karmiony piersią?
  • Przede wszystkim czy wymaga specjalnej pielęgnacji?

fototerapia dzieckaSpróbujmy odpowiedzieć zaniepokojonym mamusiom na wszystkie te pytania.

Ile czasu dzidziuś spędzi na fototerapii?

Czas dziennego naświetlania uzależnione jest od wysokości poziomu bilirubiny w surowicy krwi dziecka, czyli od stopnia nasilenia żółtaczki. Może to być kilka, kilkanaście godzin dziennie a nawet może to być fototerapia ciągła.

Przez ile dni noworodek musi być poddawany fototerapii?

Liczba godzin fototerapii jak również ilość dni jest ściśle związana z wysokością poziomu bilirubiny, mierzonej za pomocą nieinwazyjnego miernika.

Czy dziecko będzie przy mamie?

To pytanie zadaje każda mama. Odpowiedź jest jednak prosta, gdyż dziecko poddawane fototerapii w warunkach domowych za pomocą Bilbedu może leżeć przy mamie. Dlatego jeśli fototerapia ma trwać kilka godzin na dobę dzięki naszemu urządzeniu na ten czas dziecko nie musi być zabierane do osobnego pokoju przeznaczonego do fototerapii. Dzięki temu mama w każdej chwili ma możliwość kontaktu z dzieckiem, może głaskać, karmić, przewijać i rozmawiać ze swoim maleństwem.

Jak pielęgnować noworodka podczas fototerapii?

Podczas naświetlania obowiązuje kilka zasad, którymi należy się kierować. Za dopilnowanie tych zasad odpowiedzialna jest mama.

Oto one:

  • przed rozpoczęciem naświetlania należy przewinąć i nakarmić dziecko aby było spokojne;
  • w czasie naświetlania dobrze jest poić dziecko (np. GLUKOZĄ), gdyż pojenie i karmienie dziecka wzmaga procesy rozpadu bilirubiny;
  • bardzo ważna rzeczą jest szczególne zwrócenie uwagi na stan czystości skóry dziecka. Noworodek podczas naświetlania poci się intensywniej, może wystąpić rozluźnienie stolca dlatego ważne jest aby dziecko nie leżało z pełną pieluszką tylko jak najszybciej zostało umyte i przewinięte;

To już wszystko, nie jest tego bardzo dużo, ale są to rzeczy bardzo ważne i istotne. Pamiętaj więc o nich, bo przecież nie ma rzeczy ważniejszej niż TWÓJ SPOKÓJ I ZDROWIE TWOJEGO DZIECKA. (źródło: http://www.fototerapianoworodkow.pl/onas.html).

 (fot. www.nspnz.sk )

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *