Aranżacja pokoju DZIECKO Przydatne gadżety

Pokój dla ucznia – wyposażenie, które pomaga w nauce?

Kiedy dziecko rozpoczyna naukę w szkole, zmienia się bardzo wiele, zarówno w jego życiu, jak i w życiu całej rodziny. Nauka w szkole jest okazją do wielu przygód, ale stawia też przed dzieckiem liczne wyzwania. Jak stworzyć małemu uczniowi idealne warunki do nauki? Jak udzielić dziecku wsparcia? Co zrobić, by zachęcić dziecko do nauki? Dowiesz się w dalszej części artykułu.

Pokój dla ucznia

Nowoczesne pomoce naukowe – tablety, drukarki, tablice interaktywne

Sposób edukacji dzieci obecnie uczęszczających do szkół znacznie różni się od tego jaki pamiętają ich rodzice czy dziadkowie. Ogromny wpływ wywarł na sposób edukacji powszechny dostęp do Internetu i rozwój nowych technologii. Trudno dziś sobie wyobrazić naukę bez korzystania z komputera. Szkoły wprowadzają innowacyjne rozwiązania, takie jak interaktywne dotykowe tablice (zamiast tradycyjnych) czy tablety na ławce każdego ucznia. Nie ulega wątpliwości, że posiadanie laptopa, tabletu czy drukarki bardzo ułatwia dziecku naukę. Tutaj znajdziesz kilka porad na temat tego, jak wybrać dla ucznia laptop, drukarkę i tablet.

Podejdź do zakupu takiego sprzętu racjonalnie. Dostosuj poziom zaawansowania kupowanych urządzeń do potrzeb ucznia, nie zapominając, że jego użytkownikiem będzie dziecko, któremu czasem rzeczy wypadają z rąk, herbata wylewa się z kubka, a niektóre zaawansowane funkcje sprzętu będą zbyt skomplikowane, by mogło ich używać.

Pokój dla ucznia

Niezbędne meble w pokoju dziecka

Jest kilka podstawowych zasad, których należy przestrzegać urządzając pokój dla dziecka. Jeśli tylko metraż pokoju na to pozwala powinniśmy w nim wydzielić osobne strefy: do nauki, do odpoczynku i do zabawy. Zadbaj o tę równowagę. Strefa do nauki to oczywiście biurko. Dobrym rozwiązaniem jest zakup biurka regulowanego, które będzie rosło razem z dzieckiem. Nie zapomnij o krześle, którego dobór jest bardzo istotny dla zachowania zdrowia kręgosłupa Twojego dziecka. A jeśli o zdrowiu mowa – pamiętaj, że biurko powinno stać w miejscu, gdzie zapewniony jest dopływ naturalnego światła, najzdrowszego dla oczu. Po zmroku pokój dziecka powinien być jasno oświetlony, zarówno oświetleniem sufitowym, jak i punktowym, np. lampką na biurku albo kinkietami. Strefę odpoczynku wyznaczy łóżko, a za granice strefy zabawy może posłużyć rozłożony na podłodze kolorowy dywanik.

O wiele łatwiej skupić się na nauce, gdy w pokoju panuje porządek. A że dzieciom sprzątać się zazwyczaj nie chce, warto zainwestować we wszelkiego rodzaju pudła do przechowywania, skrzynie czy schowki, które pozwolą dziecku szybko posprzątać i przejść z trybu zabawy w tryb nauki.

Pokój dla ucznia

Wsparcie emocjonalne ważniejsze od laptopa

Jest wiele materialnych sposobów na to, by pomóc dziecku w nauce. Żaden jednak sprzęt czy wyposażenie nie zastąpi Twojej obecności. Dziecko musi wiedzieć, że może opowiedzieć Ci o wszystkim, co spotkało je w szkole, o swoich obawach, o przykrych sytuacjach, jeśli takie się wydarzą. Udzielaj dziecku pozytywnego wsparcia, utwierdzaj w przekonaniu, że jest bardzo wartościowe. Wspieraj, ale nie pobłażaj. Jeśli dochodzi do konfliktu rozważnie wysłuchaj obu stron. Jeśli sam nie znasz odpowiedzi na pytania dotyczące przerabianego przez dziecko materiału, nie idź na łatwiznę mówiąc „nie wiem”, ale sam postaraj się znaleźć odpowiedź. Bądź dla dziecka autorytetem. I najważniejsze! Nie wyśmiewaj się z dziecka, jeśli czegoś nie wie. To jeden z najpoważniejszych błędów, jakie możesz popełnić jako rodzic. Pamiętaj, że w taki sposób najszybciej możesz stracić zaufanie małego człowieka, a to pierwszy krok do poważnych kryzysów, które mogą nastąpić w waszych relacjach za parę lat.

Możesz również polubić…

2 komentarze

  1. Asia W. says:

    Myślę że tak z pół roku i będziemy myśleć nad biurkiem…córka ma duszę artysty…i ciagle stół w salonie jest zajęty 😉 dwa że w takim biurku bedzie mogła schowac swoje papiernicze skarby 🙂 obawiam się jedynie jak narazie krzesła na kółka…bo ciagle się wierci haha

  2. Na pewno jest wiele ciekawych dodatków, w tym panele edukacyjne na ścianę. Do tego u mnie lubią książki, a więc kupujemy często o różnych planetach, zwierzętach, pojazdach, dają im wiedzę .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *