Dbam o rozwój DZIECKO Porady Strefa samotnego rodzica Strefa Taty Zdrowie dziecka

Czym jest cyberbullying i co może wywołać u dziecka?

Każdy troskliwy rodzic powinien zapewnić dziecku bezpieczeństwo i chronić je przed przemocą – również tą pojawiającą się w internecie. Nie jest to jednak aż tak oczywiste i przede wszystkim tak proste, jak mogłoby się wydawać. Znacznie częściej reaguje się przecież na widoczny siniak na ciele czy lekko podarte ubranie niż na problemy pojawiające się w sieci.

Czy jesteś więc pewna, że Twoje dziecko faktycznie nie doświadcza takiej przemocy? Może ona przybierać zupełnie inny wymiar i najczęściej bywa niedostrzegana przez większość opiekunów. Dlatego jak najszybciej dowiedz się, jak poznać, czy Twoje dziecko nie stało się już ofiarą cyberbullyingu.

Czym właściwie jest cyberbullying?

Obecnie dla najmłodszych pokoleń internet jest naturalnym miejscem rozrywki, wywołując dodatkowe uzależnienia, które często trzeba leczyć. Cyberbulling to pokłosie takiego stanu rzeczy.

Jest zjawiskiem, które nierozerwalnie łączy się z dostępnością i powszechnością nowych technologii. Określa się nim przemoc, do której dochodzi za pośrednictwem internetu, telefonu komórkowego i mediów społecznościowych. Przez bardzo długi okres bywa niezauważana przez otoczenie dziecka – gdyż nie okazuje jednoznacznych śladów znęcania. Pozostawia jednak równie głębokie rany w psychice, które często goją się zdecydowanie trudniej niż przemoc fizyczna.

cyberbullying

Gdzie dochodzi do cyberbullyingu?

Często w miejscu, w którym dziecko powinno czuć się bezpiecznie. Wirtualnego nękania doświadcza podczas korzystania z telefonu czy komputera w domu, gdzie za ścianą obecni są rodzice. Często jednak dziecko wstydzi się im powiedzieć o swoich problemach. Bywa też, że nie do końca rozumie, czego właściwie doświadcza. Gubiące staje się myślenie, że to nic dziwnego, skoro wszędzie obecne są telefony, prowadząc momentami do trudnych uzależnień. Szacuje się, że cyberbullying współcześnie dotknął już od 20% do blisko 50% młodych ludzi, stając się ich dość powszechnym kłopotem. Dlatego warto wiedzieć, jak obronić przed nim swoją pociechę.

Na czym dokładnie polega cyberprzemoc?

Do najczęstszych form cyberbullyingu zalicza się nękanie i groźby wysyłane SMS-ami lub przez inne komunikatory.

To także publikowanie fałszywych lub ośmieszających, często też agresywnych komentarzy, zdjęć i filmików w internecie, a nawet upublicznianie w social mediach prywatnych fotografii, które nigdy nie powinny ujrzeć światła dziennego. Cyberprzemoc ma zawsze na celu wyrządzenie szkody emocjonalnej konkretnej osobie. Wszystkie agresywne działania są celowe i robione z premedytacją, a dodatkowo często powtarzane wielokrotnie i systematycznie.

Za cyberprzemoc uznaje się także zmowę grupy, która za swój główny cel przyjmuje sobie wykluczenie kogoś z zamkniętej społeczności.

Wówczas usuwa się tę osobę z grona znajomych w mediach społecznościowych, grupach tematycznych w komunikatorach (Messenger, WhatsApp), a także zabrania z nią jakiegokolwiek kontaktu.

Jakie są skutki wirtualnej agresji wobec dziecka?

Cyberbullying jest równie popularny, co bardzo groźny. Rodzice przez długi czas pozostają w nieświadomości, że ich dziecku dzieje się krzywda.

Wielokrotnie nagłaśniane przez media samobójstwa nastolatków to tylko wierzchołek góry lodowej, który pokazuje, do czego może prowadzić cyberprzemoc. Pozorna anonimowość, a co za tym idzie większa odwaga agresora, potrafi zamienić życie nastolatków w trwający wiele miesięcy dramat.

Młody człowiek, który staje się ofiarą wirtualnej przemocy, zazwyczaj zamyka się na świat i rówieśników.

Szuka winy w sobie, „pielęgnując” przeświadczenie, że faktycznie jest gorszy od innych. Jego samoocena diametralnie spada. Często pojawia się depresja, a zmiany w psychice pozostają na bardzo długo. Może to spowodować szukania ulgi w używkach, prowadząc do uzależnienia od alkoholu, a nawet narkotyków czy dopalaczy.

cyberbullying

5 powodów, po których poznasz, że Twoje dziecko mogło paść ofiarą cyberbullyingu

  1. Strach i zdenerwowanie podczas korzystania z komputera lub telefonu.
  2. Izolacja od rówieśników, niechęć do spędzania czasu wolnego poza domem.
  3. Zmiany w zachowaniu, nerwowość, płaczliwość.
  4. Zachowania autoagresywne i apatyczność.
  5. Strach przed wyjściem do szkoły.

Co robić i gdzie szukać pomocy?

Jeśli podejrzewasz, że Twoje dziecko może być ofiarą cyberprzemocy, postaw na szczerą rozmowę i otoczenie opieką. Jesteś najbliższą osobą dla swojego syna lub córki i Tobie powinno ono ufać najbardziej. Koniecznie domagaj się stanowczej reakcji ze strony szkoły, a także zgłoś sprawę na policję, jeśli będziesz miała udokumentowane przesłanki do takiego działania. Zgodnie z Kodeksem Karnym cyberbullying jest karalny. SMS-y, zdjęcia i filmy okażą się pomocne w ukaraniu sprawcy lub sprawców.

Przede wszystkim zadbaj więc o swoje dziecko – daj mu odpowiednie wsparcie!

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *