Mamo, jestem w ciąży – oznajmiasz swojej teściowej i od tego momentu poczciwa kobieta terroryzuje Cię talerzykami z tortem. Bo dieta lekkostrawna w ciąży to według niej oksymoron. Jak odróżnić irracjonalne obostrzenia od tych racjonalnych? I czego jeszcze nie możesz spożywać w ciąży, oprócz alkoholu i papierosów?
Skąd się wzięło jedzenie za dwoje?
Od czasów pradawnych ciało kobiety, szczególnie kobiety w ciąży, ludzie poddawali obostrzeniom. Nie rozumieli, skąd się bierze ciąża, więc tłumaczyli ją (grzesznymi) kontaktami kobiety z duchami, a grzeszność tę usuwały zakazy. Odróżnijmy jednak irracjonalne zakazy (jedzenie za dwoje, itp) od dietetycznych, racjonalnych przesłanek.
Nie jedz za dwoje ani nie redukuj
Żywienie w ciąży powinno być nie za dwoje ale dla dwojga, bo – zauważa autor bloga o zdrowym odżywianiu dietetyk Michał Wrzosek – Nadmierna masa ciała i zbyt duże przyrosty korelują natomiast z zaburzeniami rozwoju płodu, zwiększeniem ryzyka występowania otyłości u dziecka oraz powikłaniami ciążowymi dla matki… Zapotrzebowanie na energię jest różne w poszczególnych trymestrach. W pierwszym nie zmienia się w stosunku do zapotrzebowania przed ciążą. W kolejnym wzrasta o 360 kcal, natomiast w trzecim trymestrze ciąży podaż energii powinna zwiększyć się o 475 kcal w stosunku do zapotrzebowania energetycznego przed ciążą. Dietetyk jednocześnie dodaje, że dieta w czasie ciąży nie powinna być redukcyjna, bo niedożywienie matki i zbyt małe przyrosty masy ciała są przyczyną niskiej masy urodzeniowej dziecka oraz wiążą się z problemami rozwojowymi u dzieci.
Wyeliminuj cukry proste i tłuszcze
Nie tylko dużo, ale także słodko i tłusto – to kolejny mit ciążowy objawiający się nakładaniem na talerzyk ciężarnej sporej porcji tortu. Tymczasem ciąża zwiększa zapotrzebowanie na węglowodany 45 – 65% energii, a najbardziej pełnowartościowym ich źródłem są nie cukry proste a zboża, kasze oraz pieczywo pełnoziarniste. Z kolei zamiast tłuszczy trans obecnych w kremie tortowym potrzebujesz nienasyconych kwasów tłuszczowych (np. oliwa oliwek, olej lniany, tłuste ryby morskie) i wielonasyconych kwasów tłuszczowych omega-3.
Dieta cukrzycowa w ciąży – czego unikać?
Jeśli chorujesz na cukrzycę, dieta w ciąży powinna być bezwzględnie urozmaicona, regularna i nie może dopuszczać głodu. Aby utrzymać w normie stężenie cukru we krwi, zastąp produkty pszenne pełnoziarnistymi.
Przez 9 miesięcy zrezygnuj z surowizny
Dieta podczas ciąży wyklucza surowiznę. Ale nie tylko sushi, lecz także surowe oraz niedogotowane mięso, produkty mleczne z mleka niepasteryzowane – sery pleśniowe, oscypki. Nie warto ryzykować zatruciem bakteryjnym, więc nie jedz także (tworzonych z surowych jaj) lodów oraz kremów (nieszczęsne torty!).
Unikaj wody chlorowanej
Będąc w stanie błogosławionym pij więcej wody – potrzebujesz 2,5 litrów dziennie, z czego 0,5 litra przypada na płód. Pij wodę źródlaną, mineralną z małą zawartością sodu, a unikaj wody ze studni, chlorowanej oraz oligoceńskiej. Wyłącz z diety napoje energetyzujące, dosładzane, z dużą zawartością kofeiny.