Biblioteczka malucha

O wakacjach Leny, przygodzie Ignasia w młynie i zdumiewającej Pandzie. Wydawnictwo Debit.

Mądre i pouczające. Literatura dziecięca, która niesie za sobą głębsze przesłanie, skłania do refleksji, uczy i zachęca do wspólnego spędzania czasu oraz pokazuje codzienność oczami dziecka. Tak w skrócie mogę podsumować trzy wybrane książki dla dzieci Wydawnictwa Debit.

Lena Jedzie na wakacje

Lekka i zabawna historia opowiedziana oczami małej dziewczynki Leny. To kolejna część przygód starszej siostry, jej młodszego brata Kubusia oraz ich rodziców. Po uroczystym przedstawieniu z okazji zakończenia roku szkolnego, które udało się wyśmienicie Lena wraz z rodziną szykuje się do wyjazdu na wakacje. Najpierw jednak próbuje pokazać młodszemu bratu czym są wakacje. Przy okazji odkrywa, że można naprawdę szybko biegać z płetwami na nogach. Zanim jednak dojdzie do wakacyjnego wyjazdu tata Lenki staje przed nie lada wyzwaniem – pakowanie samochodu.

O tym, w jaki sposób postrzegają nas dzieci, co sobie myślą i co kieruje ich działaniami. Nieco przerysowany, jednak uderzająco prawdziwy obraz nas samych – dorosłych, rodziców. W ferworze dnia codziennego, w sytuacjach stresowych, jak nas widzą dzieci i co o naszych zachowaniach myślą. Trochę przekornie odwrócenie ról.

Książka ciekawa, napisana prostym językiem zaciekawi młodego czytelnika, a nas rodziców zachęci do refleksji. Czasem warto posłuchać dziecka :). (Cena 11.90 zł)

Ignaś Ziółko gotuje. Przygoda w młynie.

Smakowita książka dla dzieci i rodziców, którzy lubią wspólnie spędzać czas w kuchni. Ignaś Ziółko wraz ze swoim czworonożnym przyjacielem Kminkiem mają tajemnicę – są w posiadaniu niezwykłej książki, która przenosi ich w świat przygód. Jest jednak jedna ważna zasada – codziennie może przeczytać tylko jedną opowiastkę. Co jeśli połakomi się na dwie? Znikną one z kart książki bezpowrotnie. Przygody, które razem przeżywają są wesołe, smutne, śmieszne, czasem groźne czy straszne. Łączy je jednak jedno – zawsze są smaczne i pachnące.

Tym razem trafiają do niezwykłego młyna. Na początku świetnie się bawią i razem z miejscowymi myszkami robią wielką, mączną zadymę. Kiedy jednak młynarzowa Balbina robi raban, a młynarz Teofil napomina sprzątają nieporządek oraz chętnie słuchają nauk o mące, jej odmianach, rodzajach i sposobie wytwarzania. Następnie wraz z młynarzem i młynarzową pieką i gotują różne przyności z tych rodzajów mąki, które znajdują w młynie.

Wesoła i kolorowa książka, w której znajdziecie smaczne przepisy na proste potrawy i wypieki do wspólnej zabawy w kuchni. Ja już upatrzyłam sobie kilka przepisów i będziemy próbować swoich sił. Dacie się skusić? (Cena 27,90 zł)

Zdumiewające opowieści pandy.

Pewnego dnia Andy, Michael i Karl poznają pandę Taflę. Tafla pojawiła się na ich podwórku z prostej przyczyny, przyleciał tu jej parasol. Okazało się, że panda mieszka niedaleko, w domu na wzgórzu. Dzieci i Tafla zaprzyjaźniają się i chętnie odwiedzają pandę u niej w domu. Właśnie tam słuchają niezwykłych historii, które zachęcają do głębszej refleksji.

Pierwsza opowieść dotyczy ubogiego wuja Rey’a, do którego zakradł się złodziej. Kiedy przetrząsał puste mieszkanie natknął się na ubogiego wuja. Nie miał gdzie uciec, jednak wuj potraktował go po przyjacielsku. Nie chciał by jego gość wyszedł z pustymi rękami więc dał zdumionemu złodziejowi swoje ostatnie ubranie.

Kolejna opowieść była o tym, że szczęście i pech jest trudne do oddzielenia. To co wydaje się być pechem, w innej sytuacji staje się szczęściem, zaś to co wydawało się być szczęściem, może okazać się pechem. Bo nigdy nie wiadomo, co się jeszcze wydarzy…

Ostatnia opowieść była nauką dla małego Karla, który zły na brata przyszedł do Tafli. Spędzili razem cudowny dzień jednak Karl wciąż zły na Michaela nie zauważył tego, jak dobrze bawił się z pandą. Wtedy Tafla opowiedział mu o dwóch mnichach, którzy natknęli się na młodą kobietę, która nie mogła wysiąść ze swojej lektyki gdyż ulewne deszcze zalały drogę. Starszy mnich wziął ją na plecy i przeniósł, młodszy zaś się temu przyglądał. Kobieta nawet nie podziękowała starszemu mnichowi, tak ich drogi się rozeszły. Po kilku godzinach wędrówki młodszy mnich wciąż nie mogąc zrozumieć postępowania starszego kolegi spytał dlaczego wziął tę kobiętę na plecy, przecież była samolubna, nawet nie podziękowała.W odpowiedzi usłyszał „Ja tę kobietę odstawiłem wiele godzin temu, dlaczego ty ją ciągle nosisz?” Tym sposobem Karl zrozumiał, że złość na brata przsłoniła mu cudownie spędzony dzień z przyjacielem. (Cena 29,00 zł)

Książki wyjątkowe, z duszą. Polecam do dziecięcej biblioteczki :).

Możesz również polubić…

1 komentarz

  1. Tą o Ignasiu muszę zakupić 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *