rozszerzanie diety niemowlaka
Dietetyk

Dietetyk radzi – Rozszerzanie diety niemowlaka – alergeny.

Jak i kiedy wprowadzać do żywienia dziecka produkty potencjalnie alergenne? Czy unikać tych produktów jak najdłużej, czy wręcz przeciwnie, wprowadzać wcześnie w celu ekspozycji organizmu na dany alergen.

Do substancje o właściwościach alergennych zaliczamy: mleko i produkty nabiałowe, jaja, gluten oraz ryby i owoce morza.

MonikaMleko krowie – z uwagi na to, że dostarcza dużych ilości białka oraz soli mineralnych, które obciążają nerki, a także utrudnia wchłanianie żelaza, to wprowadzamy do żywienia dopiero po ukończeniu przez dziecko 1 roku życia; w ilości maksymalnie pół litra na dobę.

Mleka innych gatunków (kozie, owcze) – zabronione w żywieniu niemowląt, ponieważ przez niską zawartość witaminy B12 sprzyja rozwojowi anemii.

Sery – stanowią uzupełnienie diety niemowlaka, wybieraj: sery podpuszczkowe i łagodnym smaku i małej ilości soli. Korzystne są również sery twarogowe, najlepiej pełnotłuste. Nie podawaj: serów pleśniowych – ryzyko zakażenia bakteryjnego oraz serów topionych – wysoka zawartość fosforu powoduje zmniejszone przyswajanie wapnia.

Jaja – sięgaj po nie bez obaw; na początku stosuj jako dodatek żółtka do zupek, z czasem podawaj gotowane jaja do 3-4 sztuk tygodniowo. Nie należy podawać jaj surowych ze względu na ryzyko zakażenia Salmonellą.

Ryby – bezpieczne jest podawania niewielkiej ilości raz w tygodniu. Wybieraj tłuste gatunki (łosoś, śledź, szprot (sardynka), halibut.

Ze względu na ryzyko zanieczyszczenia szkodliwymi związkami nie powinnaś podawać dziecku: makreli, tuńczyka, miecznika, rekina, ryby maślanej, okonia morskiego. Nie powinno podawać się ryb surowych i wędzonych na zimno. Wskazane są natomiast ryby gotowane, pieczone, duszone, smażone beztłuszczowe.

Gluten – czas wprowadzania glutenu nadal budzi kontrowersje. Ostatnie zalecenia mówią, aby podać dziecku nie wcześniej nić przed 4 i nie później niż w 7 miesiącu życia. Dietetycy zalecają początkowo podawanie go w niewielkich ilościach (2-3g kaszki np. do obiadu), dopiero po kilku tygodniach takiej ekspozycji – podanie kaszki, czy pieczywa, jako podstawy posiłku.

Monika Frank – dietetyk poradnia Mój Dietetyk w Pozaniu

Specjalizuję się w poradnictwie żywieniowym dla dzieci i calych rodzin.

Zobacz naszą ofertę OFERTA DLA DZIECI

Zapraszam do kontaktu

tel. 696 884 351

mail: monika.frank@mojdietetyk.pl

 

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *