Dbam o rozwój

Zaczynamy czytać. Metoda symultaniczno-sekwencyjna, wybrane elementy.

Chciałabym Wam dzisiaj zaprezentować książeczki z nowej serii „Czytam Mamie i Tacie” pt. „Na wsi” „W lesie” oraz „Pojazdy” Do każdej książeczki dołączone są karty zwierząt i osobne karty z podpisami wyrażeń dźwiękonaśladowczych. Są to książeczki do nauki czytania metodą symultaniczno-sekwencyjną, jest to jednak tylko częściowe ujęcie tematu, jeśli zainteresuje was ta metoda polecam wujka google i poszukiwania.

1

„Współczesne dzieci już w wieku przedszkolnym interesują się drukiem. Często „czytają” teksty z własnych książeczek lub gazet rodziców. Warto wykorzystać ten czas i nauczyć dzieci odkodowywania tekstów pisanych, gdy umiejętność ta postrzegana jest jako magiczna. Brak szkolnego przymusu, spontaniczne działania, poczucie odkrywania czegoś nowego dadzą dzieciom możliwość kształtowania kreatywności, myślenia abstrakcyjnego i przygotują do nauki języków obcych. Czytanie ze zrozumieniem da dziecku szanse na rozwijanie mądrego korzystania z Internetu, szybkiego wyszukiwania istotnych wiadomości, skutecznego nabywania nowej wiedzy.

Badania neurobiologiczne potwierdziły, że najskuteczniejsze jest uczenie czytania, rozpoczynając od umiejętności symultanicznych (prawa półkula mózgu) do sekwencyjnych (lewa półkula mózgu). Prawa kora szybko rozpoznaje samogłoski, wyrażenia dźwiękonaśladowcze, rzeczowniki w mianowniku, natomiast lewa kora czyta ze zrozumieniem nowe słowa i zdania.(…)”
U nas zabawa książeczkami bardzo się przyjęła i wracamy do niej często. Na początku siadałyśmy razem, pokazywałyśmy sobie obrazki, nazywałyśmy je oraz powtarzałyśmy wyrazy dźwiękonaśladowcze. Później córka sama starała się dopasować odpowiednie kartoniki do obrazków przyglądając się ich zapisowi graficznemu i odczytywała je samodzielnie.
3
Książeczki zostały przygotowane zgodnie z założeniami Symultaniczno-Sekwencyjnej Nauki Czytania. Istotnym walorem tych zestawów jest nie tylko użycie bezszeryfowej czcionki, z – charakterystyczną dla metody – kropką nad samogłoską i, ale także zastosowanie białych liter na czarnym polu.  Biały druk na silnie kontrastowym tle umożliwia małym dzieciom koncentrację na tekście oraz ułatwia zapamiętywanie. Piękne zdjęcia zwierząt w naturalnym otoczeniu kształtują wiedzę o świecie i poczucie estetyki.
Do książeczek wracamy często i z chęcią, obecnie córka nie potrzebuje już mojej pomocy w dopasowywaniu wyrażeń, sama je również odczytuje, chociaż zwykle bawimy się wspólnie. W znalezieniu odpowiedniego wyrażenia pomaga jej technika wodzenia palcem po kształtach liter w danym wyrażeniu. Pierwszy raz coś takiego widziałam, sama na to wpadła i muszę przyznać, że efekt mnie zadziwia :).  Zestaw kosztował mnie około 50 zł, źródło: http://www.centrummetodykrakowskiej.pl/ (fotografia tytułowa zapożyczona z w/w strony)

Możesz również polubić…

1 komentarz

  1. Gosia Rusak says:

    Wydaje się bardzo ciekawe. Muszę zagłębić się w tym bardziej U nas są próby samodzielnego czytania, ale słabo idzie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *